Dan Državnosti 2016.
Dana 25. lipnja 1991. sastao se Hrvatski sabor i donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.U okruženju velikosrpskih prijetnji i inertnosti svjetske diplomacije, Hrvatski sabor je proglasio Republiku Hrvatsku, do tad u sastavu socijalističke Jugoslavije, suverenom i samostalnom državom. Tim činom, Hrvatska je postala neovisna država, pokrenula je postupak razdruživanja od drugih jugoslavenskih republika i zatražila međunarodno priznanje. U svom govoru, prvi Hrvatski predsjednik i vrhovnik dr. Franjo Tuđman je istaknuo: “Mi ne možemo više podržavati život u zajedničkoj državi, u kojoj postoji neprekidna, pritajena i javna agresija, patološka mržnja i zloća prema svemu izvornome hrvatskom. U državnoj zajednici, u kojoj smo suočeni s uzastopnim prijetnjama upotrebe sile, kako one zajedničke, tako i ilegalne u obliku buntovništva i terorizma. Proglašujući samostalnost Hrvatske, mi činimo isto ono što i svi narodi svijeta na putu postizanja svoje neovisnosti i to iz istih, prirodnih i vrhonaravnih razloga.” No moramo se prisjetiti da Europa i svijet nisu s oduševljenjem dočekali odluku Hrvatskog sabora, jer je svijet još uvijek predlagao nekakvu novu Jugoslaviju, u koju povratak nije bio moguć. Pokazala je i to krvava ratna zbilja, napadi na Vukovar, Dubrovnik i ostale hrvatske gradove, a genocidna velikosrpska agresija, potpomognuta tzv. JNA pokušala je učiniti konačni obračun sa Hrvatskom i hrvatima. No uslijedio je žestoki odgovor i herojska borba hrvatskih branitelja koji su spremno stali u obranu Domovine, sve do njezinog konačnog oslobođenja.
Znanstveni rad
Objavljen je znanstveni rad u Media, culture and public relations, Vol.7 No.1 na temu SOCIOLOŠKO- KINEZIOLOŠKI PRISTUP SPORTSKOJ REKREACIJI U RESOCIJALIZACIJI OSOBA S INVALIDITETOM, autor Allen Bartoš.
Sažetak
Osobe s invaliditetom potrebno je na profesionalan način rehabilitirati, ali pomoći i pri resocijalizaciji. Proces rehabilitacije i resocijalizacije je jedan od najtežih procesa. Zahtjeva strpljenje i veliki trud. Kada je riječ o sportsko-rekracijskoj aktivnosti osoba s invaliditetom, može se reći kako navedeni pojam obuhvaća širok spektar medicinskih i fakultativnih sadržaja. Među njima se ističe liječenje, rehabilitacija i resocijalizacija. Cilj je podići fizičko, ali i psihosocijalno zdravlje, odnosno unapređenje kvalitete svakodnevnog života. Osobe s invaliditetom potrebno je potaknuti i motivirati, a u samom početku rehabilitacije i resocijalizacije potrebno im je pružiti pomoć.
Cjeli rad možete pročitati -OVDJE-
1. Sjednica Projektnog tima za zaštitu i očuvanje zdravlja
Dana 31. svibnja – 1. lipnja 2016. godine u hotelu Laguna u Zagrebu održana je1. Sjednica Projektnog tima za donošenje Nacionalne strategije za zaštitu i očuvanje zdravlja hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata. Na sastanku su bili naznočni brojni eminentni stručnjaci: dr. Vesna Bosanac, doc.dr.sc. Mladen Lončar, prof.dr.sc. Andrija Hebrang, prof.dr.sc.Zoran Zoričić, prof.dr.sc. Veljko Đorđević, doc.dr.sc. Marijana Braš, prof.mr.sc. Allen Bartoš kao i brojni drugi. Skup je otvorio Ministar branitelja Tomo Medved, a kordinator projektnog tima bio je Tihomir Trešćec predsjednik ZUHBLPTSP RH. -Zaključci-
[Best_Wordpress_Gallery id=”16″ gal_title=”projektni tim”]